2017’de Mobil SEO’nun Önemi( Mobile First İndex)

Google, sıralamaya dikkat ederken öncelikli olarak masaüstünden önce mobil içeriğe daha çok önem vermeye başladı.  Google, öncelikle web sitenizin sıralama sinyallerine yönelik mobil sürümüne bakıp, mobil sürüm olmadığında masaüstü sürümüne geri dönecek olan, mobil ilk dizini test etmeye başlamıştır.

Google bu uygulamaya geçeceğini bir yıl önce duyurmuş olsa da bununla alakalı bilgileri kendi bloglarında yeni olarak yayınlamaya başladı.

Google Aramaları En Çok Mobilden Oluyor Fakat Google’ın İndex Dizini Masaüstü

Google, günlük olarak masaüstü aramalarından daha fazla mobil arama gördüğünü açıkladı. Ancak Google, bir sayfanın Google’daki sıralamasını değerlendirmeye çalışırken, şu anda sitenin masaüstü sürümüne bakıyor.

Google konu ile ilgili olarak,

“Sonuçlarımızı daha kullanışlı kılmak için, dizinimizi mobil cihazlar haline getirmek için deneyler başlattık. Arama dizinimiz web sitelerinin ve uygulamaların tek bir dizini olmaya devam ederse de, algoritmalarımız sonunda öncelikle bir sitenin içeriğini mobil sürümünü kullanarak bu sitenin sayfalarını sıralamak, yapılandırılmış verileri anlamak ve bu sayfalardan gelen snippet’leri sitemizde gösterecek Sonuçlar. Tabii ki, dizinimiz mobil belgelerden oluşturulurken, ister mobil ister masaüstü cihazlar olsun, tüm kullanıcılar için mükemmel bir arama deneyimi oluşturmaya devam edeceğiz.”

Bu değişiklikle Google, öncelikle mobil içeriği dizine ekleyecek ve bunu masaüstünde veya mobil cihazda olsanız da sonuçlarını nasıl sıralayacağınıza karar vermek için kullanacaktır. Artık sadece mobil kullanıcılar için yapılan “mobil cihazlara uygun” bir ayarlama türü olmayacak. Etkili bir şekilde, mobil cihazlara uygun değilseniz, masaüstü araştırmacıları için görünme biçiminiz üzerinde bile bir etki yaratacaktır.

Google, bu denemeyi başlattığını ve “önümüzdeki aylar boyunca küçük çaplı bir deney yapmaya devam edeceğini” söyledi. Google, “bu değişikliği kullanıcı deneyimimizden büyük ölçüde aldığımıza emin olduğumuzda hızlandıracağız” dedi.

Mobil Web Sitesi Olmayanlar 

Web sitelerinin mobil sürümüne sahip olmayanların endişelenmesi gerekmez. Google, siteyi sıralamak için masaüstü sürümünü kullanacaktır. Google şunu yazdı: “Sadece bir masaüstü siteniz varsa, sitenizi görüntülemek için bir mobil kullanıcı aracısı kullansak bile, masaüstü sitenizi iyi dizine eklemeye devam edeceğiz.” Bu da demektir ki, Duyarlı bir site, içeriği masaüstüne veya mobil cihaza bağlı olarak dinamik olarak değiştiren bir şey, yapmanız gereken özel bir şey yoktur.

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: