Google ‘ın 2017 Aralık ayı algoritma güncellemesi

Google, kullanıcılarına en iyi arama sonuçlarını verebilmek için algoritmasını sürekli olarak güncellemektedir. Bunlardan sonuncusu, yani arama sıralamalarıyla alakalı 2017 Aralık ayı algoritma güncellemesi de Google tarafından onaylandı.

Güncelleme henüz tamamlanmamış olup hali hazırda devam etmektedir. Güncellemeden en çok mobil arama sonuçlarının ve özellikle şema verisi taşımayan sitelerin etkilendiği söyleniyor. Google sözcüsünün “Yakın zamanda arama sonuçlarındaki kaliteyi arttırmak amacıyla bir takım güncellemeler yaptık, bu güncelleme rutin olarak yaptığımız çalışmalara dâhildir.” şeklindeki açıklaması, güncellemeyi doğrular nitelikte.

Uzmanlara göre; Google, normalde yılbaşı öncesinde arama sonuçlarını büyük ölçüde etkileyecek güncellemeler yapmıyor dolayısıyla Aralık ayı, arama sonuçlarında olası dalgalanmaların en az yaşanacağı aylardan biridir açıklaması yapılırken 14 Aralık tarihinde normal olmayan bir etkilenme gözlendi.

Algoritma Güncellemesinin Etkileri

Yapılan güncellemenin ardından arama sonuçlarında dalgalanmalar gözlenirken, güncellemenin mobil arama sonuçlarının üzerindeki etkisi de oldukça büyük oldu. Mobil arama sonuçları içerisinde en çok etkilenen sektörler, başta hukuk ve otomotiv olmak üzere, eğlence, bilim, eğitim, internet ve telekomünikasyon şeklinde devam etmekte. Etkiler ise ilk olarak Amerika ‘da gözlenirken, devamında ise İngiltere, Almanya, Fransa, Avustralya ve İspanya gibi ülkelerde etkisini sürdürdü. Güncellemenin Türkiye ‘deki etkilerine dair herhangi bir açıklama bulunmasa da mevcut durumdan yola çıkarak Türkiye ‘nin de etkilendiğini söyleyebiliriz.

Uzmanlara göre bu algoritma güncellemesi, ilk etapta elde edilen verilere göre Panda ve Phantom benzeri bir güncelleme gibi görünse de geniş çaplı bir değişiklik söz konusu değildi. “Schtema.org” entegrasyonu olmayan siteler, arama sonuçlarında gerileme kaydetti. Sistematik değişikliklerin tümünün belirlenebilmesi için henüz çok erken olduğu da uzmanlarca açıklandı.

Dolayısıyla, Google ‘ın 2017 Aralık ayı algoritma güncellemesi ile alakalı sıralama değişikliklerini inceleyerek sebepleri hakkında detaylı araştırmaları yapmanızı ve gerekli önlemleri almanızı öneriyoruz.

 

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: