Kaliteli Dış Bağlantı(Backlink) Oluşturma

Arama motoru optimizasyonu (SEO) gündelik gözlemciyi korkutuyor. Sıralama algoritmasına katkıda bulunan yüzlerce bireysel değişken hakkında bilgi isteyen bir alan değil aynı zamanda dikkat çekici bir risk taşır: Bu stratejiyi yanlış bir şekilde uygulamak, size yarayacak daha çok şey yapmanıza neden olabilir.

Bu potansiyel gerilemeye karşı savunmasız en önemli taktiklerden biri, çok fazla “kötü” bağlantı oluşturmanın veya manipülasyon uygulamalarına girmenin Google tarafından size ceza verilmesini sağlar.Bağlantı kurmanın(backlink) bir Google cezasına neden olabilmesi, çok fazla insanı bir bağlantı kurma kampanyasına girmekten alıkoyan bir damgalamaya neden oldu. Bununla birlikte, bağlantılar, arama sıralamaları ile en yüksek korelasyon faktörü olduğundan, daha yüksek sıralamalar elde etmek için bağlantılarınız olmalıdır.

Bağlantı oluşturmak istiyorsanız iki seçeneğiniz vardır.

  •         Kullanıcıların içeriğinize bağlanmasını bekleyin ( Google’ın sizden yapmanızı istediği budur)
  •         Kendiniz bağlantı oluşturun.

Google kısaca;

Kullanıcılara mümkün olan en iyi içeriği sağlamayı dener ve buna göre siteleri derecelendirir. Algoritmanın bu sıralamaları değerlendirirken taşıdığı iki temel husus vardır: uygunluk ve yetki. Bir sitenin alaka düzeyi, bir kullanıcı sorgusu için ne kadar uygun olduğunun bir ölçüsüdür.

Basit bir örnek olarak, bir kullanıcı “pişmiş patates tarifleri” ararsa, Google doğal olarak pişmiş patates tarifleri içeriğini arar. Bu uygunluk seçeneğine girer.   Yetki daha karmaşıktır; Bir sitenin ne kadar güvenilir olduğunun bir ölçütüdür. Bir sayfanın derecelendirilmesi için hem yetki hem de alaka gereklidir ve göreceğiniz üzere daha fazla yetki kazanmanın en iyi yolu bağlantılardan geçmektir. Güvenilir sitelerden ne kadar çok backlink alırsanız Google sitenizin güvenilir olduğunu düşünür.

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

2 Comments

  1. Arif Can dedi ki:

    Web sitemiz için yardım bekliyorum

  2. Orhan Ceyhan dedi ki:

    Çok teşekkürler değerli bilgiler için.

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: