Düşük Bütçe ile SEO

Bütçenize göre web sitenizi optimize etmek zor olabilir. Fakat düşük bütçe ile SEO çalışmalarının yapılması da mümkündür. Organik aramalar, sitenizin trafiği için en önemli etkendir. Bu trafikten sitenize gelen her kullanıcı sizin potansiyel müşteri kaynağınızdır.

Sitenizde şu an hiçbir trafik olmasa bile SEO çalışmaları ile sitenizin trafiğini arttırmak mümkün. Sitenizi optimize etmek için sayfa içi optimize ve mobil faktörlerle başlar.

-Sayfa İçi Optimizasyon ve Mobil Faktörler-

Sayfa içi optimizasyon ( On Page SEO ) bütün web siteleri için önemlidir fakat düşük bütçe ile yapılan optimizasyon çalışmaları için olmazsa olmazdır. Sitenin yapısını, dış bağlantıları, anahtar kelimeleri, meta etiketlerini, meta açıklamalarını bütün içeriği optimize etmek gereklidir. Ayrıca mobil uyumluluk ve kullanılabilirlik için optimize etmeniz gerekmektedir. Sitenize daha fazla trafik çekmek ve müşteri potansiyelinizi arttırmak için izlemeniz gereken yolları açıklayalım.

– URL’ leriniz Kullanıcı Dostu Olmalı-

SEO çalışmalarının olmazsa olmazı, arama yapan kullanıcılara alaka düzeyinin yüksek olduğunu gösterebilmektir. Bunun içinde kullanıcılar sayfanızın içeriğini URL’den anlamalıdır. Örneğin,
WordPress’te yayınınızın başlığını Başlık bölümüne eklemeniz yeterlidir ve otomatik olarak okunabilir bir URL’ye dönüştürülür.

-Başlıklarınıza Anahtar Kelimeleri Dahil Edin-

Bu işlem oldukça kolay görülebilir. Fakat sitenizin başlığına bir veya birden fazla anahtar kelime eklemek oldukça karışık bir işleme dönüşebilir. Başlıkta yer alacak en iyi anahtar kelimeyi belirlemeniz gerekmektedir. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı en iyi anahtar kelimeyi belirleyebilmeniz için oldukça yardımcı bir araçtır. En iyi anahtar kelimeyi oluşturmak tek başına yeterli değildir aynı zamanda kullanıcı deneyimini(User Experience) de hesaba katmak zorundasınız. Bu anahtar kelimeleri oluştururken kullanıcıların hangi amaçla aradığı da çok önemlidir. Ayrıca unutmamanız gereken bir diğer nokta anahtar kelime çalışması SEO çalışmalarının en önemli parçasıdır. Anahtar kelimenizi başlığınıza eklerken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta mevcuttur. Bunlar anahtar kelimenizin doğal görünmesi ve başlığınızı okuyan kullanıcının içeriğin ne ile alakalı olduğunu doğrudan anlayabilmesidir. Başlığınız doğru veya ilgi çekici değilse kimse içeriğinizi okumayacaktır ve bu site trafiğinize engel olacaktır. Başlıklarınızı oluştururken yaratıcı olmanız gerekmektedir.

-Görsel İçerik Kullanımı-

Görsel içerik kullanımı SEO çalışmaları yapan herkes için çok değerlidir. Resimler, videolar, bilgi grafikleri, sunular, ekran görüntüleri ve GIF’le içeriğinizi daha ilgi çekici hale getirirler ve ziyaretçilerinizin ilgisini çekmeye yardımcı olur.

-Resimlere Alt Metin Ekleyin-

Google’ın dizinlerini düzgün bir şekilde sıralamasına ve sıralamasına yardımcı olması için alt metni optimize etmelisiniz – özellikle de orijinal görsel içerik kullanıyorsanız.

Google, resimlerinizi endeksleyecek ancak belirli sorgular için Google Görseller’de iyi sıralamak istiyorsanız, resimleriniz optimize edilmelidir. Google’ın görüntü analizi yetenekleri mükemmel değildir fakat  gittikçe daha da iyileşiyor.

Tüm resimlerinizin alt metni olduğundan emin olun ve sayfada en az bir resimde hedeflenen anahtar kelimenizi içerdiğini kontrol edin.

Tüm bu çalışmalar düşük bütçe ile yapılan SEO‘da etkili olmanın yollarıdır. Bu yöntemleri izledikten sonra SEO çalışmalarının başarılı olduğunuz gözlemleyebilirsiniz.

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: