Etkili Backlink Kazanma Yolları Nelerdir ?

Backlink, web sitelerinin ve blogların olmazsa olmaz ihtiyaçları arasındadır. Başka bir siteden sizin sitenize yapılan direkt bağlantılar olarak adlandırabileceğimiz backlinkler, Google sıralama faktörleri arasında oldukça büyük önem teşkil etmekte. Dolayısıyla backlink kazanmak ancak iyi bir stratejiyle mümkündür, tabii ki bu aşamada belirli bir ücret karşılığında satın alınan backlinkleri göz ardı etmek durumundayız.

Google bu konuda kullanıcıların backlink satışı yapan sitelerden uzak durmalarını ve bu yolla elde edilen backlinklerin tespiti için çalışmalarını sürdüreceğini dile getiriyor. Yardımcı araçlar size fayda sağlayabileceği gibi körü körüne bağlı kalmanın da faydadan daha çok zarar getireceğini belirtelim.

Backlink almak için ilk adım, yüksek popülariteye sahip bir içerik bulmak olacaktır. Belirlediğiniz içeriği arayarak rakiplerinizin içeriklerini inceledikten sonra güncel bilgilerle ve etkili anahtar kelimelerle içeriğinizi oluşturun. İçeriğin güncel bilgiler içermesi, sizi eski tarihli içeriğe sahip rakiplerinizin bir adım önüne geçirir. Bilindiği gibi Google tarafında güncel içerikler büyük önem teşkil etmekte. İçerik konusunu etkili bir şekilde tamamladıktan sonra sıra backlink çalışmalarına geldi. Bu çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Blogun tanıtımı için başka bloglara yapılan yorumlar backlink kazandırır. Ancak yapılan yorumların site ile alakalı olmasına ve gerçekten yorum yapıyor olmaya dikkat etmekte büyük fayda var.
  • Sosyal medya üzerinde yapacağınız backlink çalışmaları düzenli ve istikrarlı bir şekilde yapıldığı takdirde backlink alma konusunda oldukça yeterlidir.
  • Backlink dizinleri konusunda ücretli ve ücretsiz dizin sitelerini kullanarak sitenizin tanıtımını yapıp backlink kazanabilirsiniz. Ancak bu noktada sitenin kalitesi büyük önem arz etmektedir.
  • Yarışma düzenlemek, dikkat çekerek backlink kazanmak için etkili bir yoldur, yeterli bütçeyi ayırabiliyorsanız bu yolla backlink sağlayabilirsiniz.
  • Baclink kazanmanın en kolay yollarından bir tanesi link değişimi olarak da isimlendirebileceğimiz karşılıklı yapılan backlink işlemidir. Tabii ki bu noktada link değişimi yapacağınız sitenin kalitesi ile alacağınız backlinkin doğru orantılı olduğunu hatırlatmakta fayda var.
  • Guest Blogging yani misafir blog yazarlığı, backlink kazanmak için oldukça etkili bir yoldur. Kendi siteniz ile misafir blog yazarlığı yaptığınız sitenin aynı konuya sahip olmasının önemi oldukça büyüktür ve bu sayede etkili backlink kazanmak tamamen sizin elinizde.

 

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

1 Comment

  1. Konsept Media dedi ki:

    Misafir olarak yorum yapmak etkili midir ? ayrıca yoruma link eklemek gereklimidir ?

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: