Kullanıcı Deneyimi ile SEO Geleceği

Kullanıcı Deneyimi Son yıllarda arama motorları kullanıcıların ihtiyaçları ve arama deneyimine göre optimize edilmiştir. Google, değerli ve okurlarla alâkalı olan içeriği ödüllendirmeye başlamıştır. SEO, çalışmalarıda Google’ın bu çalışmaları ile alakalı olarak değişiyor.

SEO, artık kullanıcı odaklı ve okuyucularınızı cezbetmek, arama sıralamasında hızlı cevaplar almak ve sonuç olarak işinizi büyütmek için birkaç temel  ilkeye odaklanarak çevrimiçi varlığınızı arttırmaya odaklanmıştır.

Hedef kitlenizi anlayabilmenin bazı yollarına ve Google’da bulunan içerik oluşturmak için gerekli adımlara bir göz atalım.

-Müşteri Odaklı SEO Yapmak-

Çevrimiçi pazarlamacılar müşterilerinin kafalarına girmeyi severler. Bunu, izleyicilerimizin içeriğimizi tükettiklerinde ne yaptığını anlamak için A / B testi, analiz ve diğer yöntemlerle yaparız. Hedef kitlenizin aklını anlamak için bir araç, müşteri kişilikleri inşa etmektir.

Müşteri kişiliklerini, kitlenizle ilgili ayrıntıların dile getirilmesine yardımcı olmak için bir tür plan olarak kullanabilirsiniz. Müşteri kimlikleri, sorunlarınızı çözmeye yönelik kaliteli içerikle doldurabileceğiniz alanları belirlemenize yardımcı olur.

Geçmişte iş yaptığınız kişilerle veya ideal müşterinizi temsil eden kişilerle konuşarak müşteri kişilikleri oluşturma süreci başlatabilirsiniz.

-Semantic SEO ve Arama Motorları-

Semantik arama, Google’ın ve diğer arama motorlarının, her bir kelimenin bir arama sorgusundaki duruşuna ve bu kelimeler arasındaki ilişkiye odaklanması üzerine odaklandığı en yeni merkezdir.

Anlamlı arama terimlerinin entegrasyonu, içeriğinizi zenginleştirir ve çevrimiçi içeriğinizi okuyucularınız için daha okunabilir hale getirir. Bu yaklaşım, tekrar eden anahtar kelimeleri çok fazla önlemeye de yardımcı olur ve arama motorlarının içeriğinizi çeşitli şekillerde okumasını artırır; bunlara aşağıdakiler dahildir:

Özgün anahtar kelimeler grubunuzla doğrudan ilişkili çeşitli anahtar kelime gruplarını tanıtır.

Etkin bir ikincil anahtar kelime seti, içeriğinizi anlamak ve müşterilerinize daha iyi sonuçlar sağlamak için arama motorları için zengin içerik oluşturmanıza yardımcı olur.
Her kullanıcının arama çubuğuna girdiklerine odaklanarak Google, yalnızca anahtar kelimelere bakmak yerine kullanıcının daha fazla aradığı şeyi anlayabilir. Bir anlamda anlambilimsel SEO, tüm arama sorgusunu hesaba katar ve kullanıcının beklentilerinin anlamını ve niyetini akıllıca bulmak için kullanıcı ve benzeri aramaların geçmiş aramalarını kullanır.

-SEO Kelime Araştırma-

İşletmeniz semantik anahtar kelimeler etrafında içerik oluşturduğundan, müşteri kişiliklerinize ve hedef kitlenize bakarak başlamak isteyeceksiniz. SEO, kitlenize daha alakalı içerik sunmak olduğu için, kitlenizin gereksinimlerini ve arzularını incelemeniz gerekir.

Müşterilerinizin aradığı sorunları ve soruları Google arama sorguları aracılığıyla belirledikten sonra, değerli içerikler oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, içeriğinizi verimli bir şekilde yaratmanızı sağlamak için bazı araştırmalar gerekiyor. SEO çalışmalarının önemi burada ortaya çıkıyor.

SEO çalışmalarının içerdikleri temel öğeler,

1.  Konu

İçeriğiniz hakkında kullanıcılarınıza göre düşünmeye başlayın. Okuyucularınızın aradığını ve bu aramaları işinize nasıl bağlayabileceğinizi öğrenin. Bu adımı, müşterilerinizin sorduğu gerçek dünyadaki sorulara bakarak başlatabilirsiniz

2. Konsept

Bir sonraki adım, çekirdek fikirlerinizi temel konularınıza dayalı olarak belirlemektir. Bu kavramlar tüm anahtar kelimelerin kökü olacak ve içeriğinizin temelini oluşturacaktır.

Müşterilerinizin yukarıda listelenen konular hakkında ne istediklerini düşünmeye başlayınca, etrafında içerik oluşturmaya yönelik önemli noktaları bulabileceksiniz. Bu kavramlar, müşterilerinizin sorduğu sorunlara (veya sorulara) bağlı olmalı ve onları işinize geri bağlamalıdır.

3. Anahtar Kelime

Son olarak, müşterilerinizin aradığı temel kavramlar ve konularla ilgili bir anahtar kelime listesi oluşturacaksınız. Bu anahtar kelimeler, cümleler ve arama terimleri ana konunuz ve destekleyici fikirlerinizle alâkalı olmalıdır. Bu anahtar kelimeler kavramlarınızdan ve ana sorununuzdan farklı olmalı ancak sözcüklerin ve fikirlerin birlikte nasıl çalıştığına bağlı olarak bağlanmalıdır.

Sonuç olarak, SEO anahtar kelime araştırması, içerik oluştururken zamandan ve paradan tasarruf etmenizi mümkün kılar. SEO stratejilerinin geleceği kullanıcıların niyetine ve içeriğinizin kalitesine odaklanmalıdır.

Müşterilerinizin aradıkları içeriği sağlamak için yukarıdaki araçları ve süreçleri kullanabilirsiniz, böylece daha fazla trafik çekebilir ve çevrimiçi işiniz aracılığıyla daha fazla satış yapabilirsiniz!

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: