Mobil öncelikli indekslemenin SEO ‘ya etkileri nelerdir?

İnternet kullanımının her geçen gün artması ve yaygınlaşması, insan yaşamının büyük bir parçası haline geldiğinin göstergesidir. Gelişen teknolojiyle birlikte mobil cihaz kullanımı da masaüstü kullanımının önüne geçmiştir. Google, mobil internet ve cihaz kullanımının bu denli artmasıyla kolları sıvayarak çalışmalara başladı. Öncelikle mobil SEO için uyumluluk, ardından mobil hızlandırılmış sayfalar ve son olarak da Mobil Öncelikli İndeksleme kavramını bizlere duyurdu.

Mobil Öncelikli İndeksleme Nedir?

Google, mobil öncelikli indeksleme hakkında yayınladığı duyurusundan önce, mobilde dâhil olmak üzere tüm arama sonuçlarında masaüstü indeksini kullanmaktaydı. Ancak bundan böyle, mobil siteleri dikkate alarak mobil öncelikli indeksleme kapsamında hem masaüstü hem de mobil sıralama sonuçlarını ayrı ayrı sunacak. Bu bağlamda web siteleri için SEO çalışmalarını sürdüren firmaların mobil sitelere ayrıca önem vermeleri gerekmektedir.

Mobil öncelikli indeksleme, çok daha önceden duyurulsa da yapılan son açıklamalara göre 2018 yılında hayata geçeceği söyleniyor.

Mobil öncelikli indekslemenin SEO ‘ya etkileri nelerdir?

Google, daha önce de belirttiğimiz gibi sıralamayı etkileyen faktörleri masaüstü sitenizden aldığı verilerle derecelendiriyordu. Mobil öncelikli indeksleme ile bu durum değişmekte. Dolayısıyla mobil sitenizin hızı, oluşturulan meta etiketler, alt başlık etiketleri gibi faktörler de mobil SEO için büyük önem arz ediyor.

Mobil öncelikli indekslemeden olumsuz etkilenmemek için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Web sitenizin masaüstü ve mobil sürümünde farklılıklar varsa mobil öncelikli indekslemeye göre yeniden yapılandırma ayarlarının yapılmasında büyük fayda var.
  • Responsive yani mobil uyumlu web siteleri için, mobil kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak amacıyla yapılan bu değişikliğe ek olarak fazladan bir değişiklik yapılmasına gerek yoktur.
  • Masaüstü sayfalarındaki; kategori açıklamaları, listeleme sayfalarındaki içeriklerin, site içi linklerin ve yapılandırılmış veriler gibi faktörlerin mobil sayfalardaki ile aynı olmaları gerekmektedir. Bunların yanı sıra mobil sürümünde sunduğunuz hızın, masaüstü sürümündekinden farksız olması gerekmektedir.
Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: