Mobil SEO Nedir ?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte mobil cihazların evrimi de değişti. Online ticaret konusunda en çok trafik mobil cihaz kullanıcılarından oluşuyor. Google’ın mobil cihazlara geçmesinin ve Mobil SEO‘ya önem vermesinin sebebi de online ticaret konusunda ki değişimlerdir. Web site optimizasyonunda mobil cihazlar ile yeni olanaklarda meydana geldi. Bu olanakların sonucunda ortaya çıkan soru ise Mobil SEO ile web site sıralamanızı nasıl iyileştirebilirsiniz ?

Mobil uyumlu web sitenizi Google’da daha üst sıralara çıkarabilmek için çeşitli etkenler vardır. Bunlar teknnik, kullanıcı deneyimi(UX) ve içerik olmak üzere üç ana kategoriye ayrılabilirler. Öncelikle teknik faktörleri inceleyelim.

-Site Hızı-

Site hızı, Mobil SEO çalışmaları için önemli bir ayraçtır. Hızlı yüklenen web siteleri kullanıcılar için de çok önemlidir. Çünkü el ile kullanılan cihazlarda kullanıcıların daha az sabırlı olduğu gözlemlenmiştir. Searchmetrics tarafından yayınlanan Mobil Sıralama Faktörleri çalışmasına göre , ilk 10’da bulunan mobil web sitelerinin yüklenme süresi 1.10 saniye ile 1.20 saniye arasında değişmektedir. Bununla birlikte sıralama düştükçe yüklenme hızlarının arttığı gözlemlenmiştir. Başarılı bir web sitenizin olsa bile kötü bir şekilde optimize edilmişse istediğinizi başarıyı elde edemezsiniz. Ayrıca yapılan araştırmalar için Mobil SEO çalışmalarının başarılı sayılması için (site hızı konusunda) 3 saniyenin altında olması gerekmektedir.

– AMP ( Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) –

AMP siteler, Mobil SEO çalışmaları için önemlidir. AMP’nin en önemli sırrı HTML ve CSS kodlarında açık olmasıdır. Böyle AMP sayfalar, kolayca önceden oluşturulabilir hale gelir, önbelleklenebilir ve onuç olarak olarak normal sayfalardan 30 kat daha hızlı yükleniyor. Bu özelliği sayesinde AMP sadece sıralama konusunda değil, tıklama oranları üzerinde de bir etkiye sahiptir. Google’ın AMP sonuçlara önem vermesinin sebeplerinden biri de budur. Ayrıca AMP’ler en iyi kullanıcı deneyimi sunan siteler olarak gözlemlenmiştir.

Flash Siteler-

Flash siteler bir zamanlar ne kadar ünlü olsa da artık geçerliliğini kaybetti. Bununla birlikte Google sıralamalarında da flash içerikli web siteler sıralama önceliğinde değiller. Şu an için flash siteler, çoğu mobil tarayıcı tarafından desteklenmiyor ve bu neden Flash içerik görüntülenmiyor. Mobil SEO açısından bakarsak sitenizde flash içeriğin bulunmaması en iyisi olarak görülebilir. Eğer sitenizde flash içerik bulundurursanız kullanıcılar onlara göstermek istediklerinizi göremez ve Google bu içeriği gizli içerik olarak algılayarak ceza alabilirsiniz.

-Teknik Hatalar-

Bunu söylemeye bile gerek yok fakat hata alınan bir web sitesi google tarafından olumlu karşılanmaz. Bu hatanın sürekli olması ise Google tarafından kullanıcıya yapulan bir saygısılık olarak görünür ve cezalandırılır. Arama motoru sıralama sonuçlarında yükselme teknik hatalar barındıran web siteler için imkansıza yakındır. Mobil SEO çalışamaları yaparken eğer web sitenizde teknik hatalar bulunuyorsa öncelikle bunları düzenlemenizi tavsiye ederiz.

-Resim Kullanımı-

Optimize edilmiş resimleri kullanmak Mobil SEO açısından her zaman yararlıdır. hatta Mobil SEO için konuşucak olursak optimize edilmiş resimler içerikten daha fazla değerlidir. Bunun sebebi sadecec estetik olması değil aynı zamanda görüntüleri algılaması her zaman daha kolaydır. Fakat fazla resim kullanmak her zaman doğru yol değildir. Optimize edilmeden kullanılan resimler sitenin boyutunu arttıracağı için çok fazla resim kullanmaktan kaçınmalısınız.


Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: