Penguin 4.0 Nedir ?

Daha önce ki yazımızda Penguin 4.0’ın SEO‘ya etkisinden bahsetmiştik fakat Penguin 4.0‘ın tam olarak ne olduğunu anlatmamıştık.

Penguin 4.0 Nedir ?

Google temsilcileri, Penguin algoritmasının nasıl işlediği hakkında çok az şey söyledi. “Penguen algoritmasının arama pazarlama topluluğuna yönelik bir gizem olduğudur.”

Fakat bu bile Penguin 4.0’ın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını tanımlamak için

Bu makalenin amacı mevcut ipuçlarını araştırmak ve Penguin 4.0 algoritmasını anlama sürecine başlamaktır. Buna ek olarak, kısaca SEO topluluğunda tartışılan ve çabucak unutulan, 2015 yılının sonlarında Google tarafından yayınlanan bir patent Penguin’i  anlamak için yardımcı olabilir.

Penguin ilk çıktığı zamanlar bir güven algoritması olarak yaratıldı peki güven algoritması nedir ?

Google çalışanlarının, 2007’nin başlarında Google’ın Güven Sıralamasını kullanmadığını açıklayan ifadeleri var. Buna ek olarak, 2011 yılında Google tarafından “güven” sözcüğünün kendi içinde bir sıralama faktörü olmadığı, çeşitli sinyaller için kullandıkları çok kapsamlı bir kelime olduğu yönünde bir nokta vardı. Açıklamalarda, Google’ın bir güven sırası algoritması kullanmadığı kesinlikle hiçbir belirsizlikle açıklanıyor.

Hiçbir patent başvurusu, Google blog yazısı, Twitter  veya Facebook mesajının olmaması Penguin 4.0‘ın güven sıralama algoritması olduğuna işaret ediyor. Penguen’in güven temelli bir algoritma olduğunu bulabildiğime dair hiçbir kanıt yoktur. Bu nedenle, Penguenin bir güven sırası algoritması olmadığı makul bir gözlemdir.

Bilgi alımı araştırması birçok yönden ele almıştır, ancak bağlantı analizi ile ilgili bildirilerin birçoğunda, bağlantı spam algılamada yeni bir yönü temsil ettiği için ön plana çıkartılan bir algoritma türü vardır. Bu yeni algoritma, Bağlantı Sıralaması Algoritması veya Bağlantı Uzaklık Sıralaması Algoritması olarak anılabilir.


Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: