SEO Resim Optimizasyonu Nedir ?

Google, SEO çalışmaları için eklediğiniz resimlerin ne kadarını anlıyor ne kadarını anlamıyor ? SEO çalışmalarında, dosya adları, alt adlar ve resimlere yapılan bağlantılardaki uygun anahtar kelimeler ve SEO çalışmalarını gerçekleştirirken kullanılan ekstra optimizasyonlar kesinle gerekli mi  veya google resim tanıma yoluyla anlayama başlayabilir mi ?

Google’ın resim tanırken kullanığı yöntemlerin gelişimiyle, SEO çalışmalarında resimlerin açıklayıcı dosya adı ile kullanılması, resimlerde alt etiket kullanılması ve optimize etmeye gerek kalmadğı anlamına gelip gelmediğini bize anlatıyor.

Google’ın başından beri kullandığı yöntemlerin, yapay zekaya doğru evrilmesi ile artık optimize çalışmaları olmadan eklenen resimleri anlayabileceği daha önceden de tahmin edilebiliyordu. Google yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar, SEO için kullanılan optimizasyon teknikleri hakkında bize bilgiler veriyor.

“Net dosya adlarına sahip olmak, alt öznitelik, resim bağlantısında başlık etiketi, hepsine yardımcı oluyor. Resmin altındaki başlık, resmin etrafındaki metnin türü, hepsi bu imajın ne anlama geldiğini anlamamıza yardımcı olur. Bu, atlamak istemeyeceğim bir şey, en azından şu an için değil.”

Bu açıklamalardan da anlaşılacağı gibi Google’ın görüntü dışında hiçbir bilgiye ihtiyacı kalmadan SEO çalışmalarını incelemesi için uzun bir zaman var. Daha ilerisi(3-5 yıl sonra) için düşünürsek görüntüyü sadece bir kez görmesi ve tam olarak ne anlattığını anlayabilecek olması mümkün. SEO çalışmalarının hangi yöne doğru gideceği ile alakalı önemli bir adım olarak görülebilir.

SEO çalışmalarından resim optimizasyonu şu an için Google’ın bunları daha iyi anlayabileceği şekilde, resimlerinizle alakalı bilgiler içermemiz gerekir. SEO çalışması yaparken yapılan en büyük hatalardan biri, resim optimizasyonu işini Google’ın kendisine bırakmak. Bu SEO çalışmalarında yapılmaması gereken kurallardan biridir.

 

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: