Rich Result Test Zengin sonuçlar testi nedir? Nasıl kullanılır?

19 Aralık 2017 itibarıyla zengin sonuçlar; zengin snippetler ve zengin kartlar ifadeleri dahil olmak üzere Google ‘ın özel arama sonucu özelliklerinin ve geliştirmelerinin yeni ismi haline geldi. Çeşitli Google dokümanlarında bu kavramla çok sık karşılaşmanız muhtemel. Henüz beta sürümünde olan “Rich Result Test” yani zengin sonuçlar testi ile veri analizleri daha kolay yapılabilecek.

Zengin sonuçlar testi nedir? Nasıl kullanılır? sorularını cevaplamadan önce 2018 yılında zengin sonuçlar kavramı hakkında bilinmesi gerekenlere değinecek olursak;

Zengin sonuçlar elde etmek için, “yapılandırılmış veriler”.

Yapılandırılmış veriler, internet sayfanıza kodlanarak sayfa içeriği hakkında bilgi sağlayan ve sayfa içeriklerini arama motorlarına basit ve hızlıca bildirmeye dayalı verilerdir. Bunun yanı sıra zengin sonuçlar sağlamak için de kullanılır.

Tüm yapısal veriler zengin bir sonuca olanak vermese de içeriği schema yapılandırılmış verilerle işaretlemek, SERP ‘lerde zengin bir sonuç elde etmenin anahtarıdır. İncelemeler ve yemek tarifleri gibi belirli şemalar, düzgün bir şekilde yapılandırılıp uygulandığında zengin bir sonuç elde etmek mümkündür. Google tarafında zengin sonuçlar elde etmek daha karmaşık bir yapıya sahip olsa da yapılandırılmış veriler, bunun için mükemmel bir ilk adımdır.

Tam da bu noktada sayfanızda bulunan yapılandırılmış verileri daha basit kontrol etmeniz için geçtiğimiz haftalarda zengin sonuçlar testi aracı yayınlandı. Sayfanızdaki, Google tarafından tavsiye edilen JSON-LD başta olmak üzere Microdata ya da RDF veri kaynakları test edilerek sonuçlara yansıtılır. Zengin sonuçlar testi, henüz beta aşamasında olmasından dolayı şimdilik sadece tarifler, filmler ve kurslar gibi alanlarda destekleniyor. Ancak bunun sadece bir ilk adım olduğu ve zamanla genişleyerek yeni özelliklerle birlikte daha etkili bir kullanım sağlanacağı da paylaşılan bilgiler arasında. Testin çalışması oldukça basit ancak henüz bahsedilen alanlarla sınırlı olduğu için birçok sitede sonuç vermeme ihtimali söz konusu. İşleyiş olarak, zengin sonuçlar test aracı açıldıktan sonra bir URL eklenerek test gerçekleştirilir fakat yapılandırılmış verilerin önemini tekrar vurgulamakta fayda var.

Sonuç olarak, 2018 yılında zengin sonuçların oldukça büyük bir önem teşkil edeceğini söyleyebiliriz. Daha fazla kullanıcının dikkatini çekmek ve daha fazla ziyaretçi için zengin sonuçlar üzerinde durmanızı öneriyoruz.

 

 

 

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: