SEO Çalışmaları

SEO çalışmalarının doğru bir şekilde yapılması günler, aylar hatta yıllar süren çalışma sonucu elde edilebiliyor. Bu sebeple hızlır bir optimizasyon süreci işinizi çok daha kolaylaştırır. Sürekli ve zaman alan bir işi hızlı fakat doğru bir şekilde yapmak her SEO ajansının yapması gerekenlerin başında gelmektedir.

SEO Çalışmaların kusursuz olması demek, hızlı bir şekilde en doğru sonuçları almaktan geçmektedir.

SEO çalışmaları hakkında en çok tartışılan ve en çok konuşulan konulardan biride küçük ayrıntılarda çok fazla zaman geçirmenin doğru olup olmadığıdır. SEO‘yu mükemmelleştirmek için küçük ayrıntılar çok önemli detaylardır fakat bu detaylara çok fazla zaman harcamak her zaman gerekli ve doğru sonuçlar vermeye bilir. Bunun anlamı SEO çalışmalarımızın mükemmel olması gerekmiyor değil. Bazen hızlı bir şeyler yapmak ve daha sonra o çalışmaları iyileştirmek için geri dönmek daha iyi olabilir. Aslında bu şu an yazılım endüstrisinin benimsediği sistemdir.

“Oluşturun, test edin, başlatın, düzeltin, iyileştirin”

SEO çalışmalarında nispeten hızlı bir şekilde yapacağınız taraflar vardır. Elbette her site aynı şekilde değil fakat hızlı bir şekilde yapılacak olan kısımları inceleyebiliriz.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırmasını hızlı bir şekilde yapmak yanlış sonuçları elde etmenizi sağlayabilir. Böyle düşünmek aslında normal fakat burada söylemeye çalıştığımız şey anahtar kelime araştırması aşamalı olarak yapılmalıdır. Çok fazla site için çok sayıda anahtar kelime var ve hepsini bir anda çıkarmaya çalışmak, size çok fazla zaman kaybettirebilir.

Öncelikli olarak temel konular veya ifadeler ile başlayın. Kullanıcıların arama sırasında yaptıkları benzersiz ifadeleri seçin. SEO çalışmalarının en önemli kuralı siteye daha fazla trafik çekmek olduğundan oluşturduğunuz anahtar kelimelerin kullanılabilir olmasına dikkat edin. En başında basit tutmaya ve sitenizdeki gezinmeyi geliştirmenize yardımcı olacak benzersiz ifadeleri bulmaya çalışmak yapılabilecek en doğru seçim olur.

Site Haritası

Web sitesi mimarisi yani site haritası ile alakalı  sorunlarının çoğu hızlı olmayacak fakat bu sorunları da hızlı bir şekilde çözebilmenin yolları vardır. Burada yapmanız gereken en önemli şey görev ayrımı yapmaktır. Hızlı yapılacak olan görevleri belirli sıraya koymak daha zor olan kısımları ise sonraya saklamak size düşündüğünüzden daha fazla zaman kazandıracaktır. Unutmamanız gereken şeylerden biri de her sitenin farklı olduğudur. SEO çalışmaları sırasında bir site için kolay olan diğer site için zor olabilir.

Bu çalışmaları yaparken en hızlı yol, bir temel konu listesi oluşturmak ve listedeki her öğe için bir öncelik düzeyi oluşturmaktır. Bu öncelik, bir düzeltmenin SEO çalışmaları yapıldıktan sonra sonuçlarına nasıl etki edeceğine bağlı olacaktır. Bu işlemi doğru bir şekilde tamamlamak için öncelik sırasını izlemelisiniz. Bu işlemleri öncelik sırasına göre gerçekleştirseniz SEO sonuçlarında da hızlı sonuçlar elde edileceğini farkedebilirsiniz.

SEO İyileştirme

SEO‘nun hızlı çalışmasını yaptıktan sonra, daha ayrıntılı bir optimizasyon sürecine dalabilirsiniz. Bu işlemleri nasıl yapacağınızla alakalı olarak daha fazla kaynakta bulabilirsiniz.

“Hızlı” kısmında herhangi bir hata yaparsanız endişelenmeyin. Bu kısım o hataları görüp düzeltebileceğiniz kısım. Yaptığınız hataları, atladığınız parçaları son olarak tekrar toparladığınız en doğru şekilde SEO Çalışmalarını sonlandırabilirsiniz. Normal şartlarda doğru hale getirmek günler, aylar, hatta yıllar sürebilir demiştik sırf bu yüzden bazı işlemleri hızlı bir şekilde yapmak önemlidir.

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: