SEO Nasıl Yapılır ?

SEO Nasıl Yapılır ? ipuçları için Google’da hızlı bir arama yaptığınız zaman karşımıza 14 milyondan fazla sonuç çıkıyor. Bu,  stratejinizin temelini oluşturmak için çok fazla ipucuna sadece küçük bir arama ile ulaşabileceğimiz anlamına geliyor.

Her yıl, en yeni ipuçları ve garanti veren hilelerin yeni versiyonları bu arama sonuçlarında karşımıza çıkıyor.. Bu ipuçlarının birçoğu harika olsa da, sonuçları gerçekten görmek için iyi bir temel oluşturmanız gerekir. Bu noktadan sonra SEO‘nun en temel gereksinimlerini yerine getirmek uzun vadeli başarı için çok önemli olduğu ortaya çıkıyor.

Siteniz için optimizasyon çalışmalarına başladığınızda , temel bilgiler SEO‘nun en önemli, ancak çoğunlukla göz ardı edilen yönlerinden bazılarıdır. Son zamanlarda içeriğin ön planda olması, birçok temel özelliklerin unutulmasına ve içeriğin daha detaylı olmasına sebep oluyor.

İstediğiniz tüm içeriği yazabilirsiniz fakat, ancak siteniz sağlam temellerle oluşturulmamışsa(basit SEO çalışmaları) , istediğiniz sıralamayı elde edemeyeceksiniz.. Bu nedenle, daha karmaşık arama stratejilerine giriş yapmandan öğrenilmesi gereken basit SEO çalışmaları vardır.

Arama motoru tarayıcıları sitenizi tararken zorlanırlarsa, sayfalarınızı dizine ekleyip derecelendirmekte zorlanırlar. SEO çalışmalarının, ilk ve en önemli kuralı sitenizin taranabilir olduğundan emin olmaktır. Robots.txt dosyasını kullanarak, sitenizi tarayan web tarayıcılarına doğrudan yardımcı olmanıza ve yardımcı olabilirsiniz.

Sitenizde, oturum açma sayfaları veya özel dizinler gibi tarayıcıların dizine eklemesini istemediğiniz belirli sayfalar var. Dosyaları, sayfaları veya dizinleri “izin verilmeyen” olarak belirleyerek engelleyebilirsiniz.

Robots.txt dosyanızı oluşturduktan sonra, Google’ın sitenizi tarayabildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Bunun içinde yapmanız gereken bir site haritası oluşturmaktır. Site haritasını el ile veya yardımcı araçlar ile oluşturabilirsiniz. WordPress web siteniz varsa panelde bulunan eklentileri kullanabilirsiniz.

Site haritanızı oluşturduktan sonra, Google Search Console’a giriş yapın. (Sitenizi Search Console’da ayarlamadıysanız, bunu kontrol edin.) Soldaki gezinme bölümünde “Tarama” yı ve ardından “Site Haritaları” na giderek, site haritanızı yüklemek isteyeceksiniz; Sağ üst köşedeki “Add / Test Sitemap” düğmesi. Buradan site haritasını test edebilir ve indeksleme için Google’a gönderebilirsiniz fakat sitenizin indexlenmesi beklediğinizden daha uzun sürebilir.


SİTE YAPISI

Günümüzde mobil dünyada ilk defa, kullanıcı tarafından saplantı haline gelen web kültüründe basit ve pratik olanı her defasında göz ardı ediyoruz. Her ne kadar iyi bir kullanıcı deneyimi ve mobil olmanın SEO çalışmalarında yükselmeye yarayacağını düşünsekte, sağlam bir site yapısına sahip olmak kullanıcı deneyiminize daha fazla  katkıda bulunacaktır ve sıralamanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Bu basit bir fikir gibi görünse de, iyi bir site yapısı oluşturmak zaman ve planlama gerektirir. Gezinme ve site bağlarınızı da etkilemez, aynı zamanda tarayıcıların içeriğinizi ve uyguladığınız SEO tekniklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Site yapısı, içeriğinizi mantıklı bir şekilde bir araya getirmekle ilgilidir. Sitenize gelen kullanıcının hangi arama sonucunda geldiğini veya size hangi platfromdan ulaştığını öğrenmeye çalışmalısınız. Bir site yapısı oluşturmayı öğrenmeliyiz çünkü SEO çalışmalarının etkili olmasında büyük yarar sağlıyor.

En yeni ve en büyük SEO taktiklerine geçiş yapmadan önce, ilk önce temelleri yaptığınızdan emin olun. Birkaç basit değişiklik ve ayarlamanın sitenize ve genel çevrimiçi pazarlama stratejiniz için çok önemlidir. Sitenizin taranabilir olduğundan emin olun, hem user hem de arama motoruna uygun bir yapı oluşturun ve daha iyi başlık ve açıklamalar oluşturmak için zaman ayırın. Temelleri yapmak, uzun vadeli başarı için yardımcı olacaktır.

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: