SEO Uyumlu Web Sitesi

SEO, online pazarda işlerini yürüten her işletme için önemlidir fakat çoğu firma kendi web site tasarımlarının SEO çalışmalarına olan etkisini fark etmez. Bununla alakalı olarak yapılan araştırmaları kısaca paylaşalım.

Web siteniz dijital ortamda pazarlama stratejinizin merkezini oluşturmakdır. Web sitenize oluşan trafiğinde en büyük kaynağı organik aramalardır. Sizin verdiğiniz hizmet ile alakalı arama yapan her kişiyi potansiyel müşteriniz olarak görebilirsiniz. SEO çalışmalarının önemi burada ortaya çıkıyor. Çoğu zaman firmalar bu çalışmaları web site tasarımından sonra gerçekleştirmektedir. Fakat böyle durumlarda SEO ve Dijital Pazarlama stratejiniz eksik kalmış olur. Optimizasyon çalışmaları yaptıracak olan her firma daha ilk aşamada yani web sitesinin tasarım aşamasında bunu düşünmelidir. Oluşturacağınız web sitesinin tasarımı SEO uyumlu olmalıdır.

Konu ile alakalı olarak unutulmaması gereken, SEO‘nun web tasarımınızın veya yeniden oluşturacağınız tasarımın ayrılmaz bir parçası olduğudur. Arama sonuçlarında bulunmak ve verdiğiniz hizmet ile alakalı olarak üretilmiş bir siteye sahip olmak için hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğine ve mutlu kullanıcılara sahip olmanın önemini bilmelisiniz. Alaka düzeyi yüksek içerikli bir web siteye sahip olmak SEO çalışmaları ile gerçekleşebilir ve bu kullanıcı deneyimini ön planda tutmak anlamına gelmektedir. Kullanıcı deneyiminin, Google’ın arama sonuçlarında en çok dikkat ettiği nokta olduğunu bir çok kez açıklamıştık.

-SEO Dostu bir Web Site Geliştirmek-

Basit olarak bakıldığında SEO uyumlu bir web site, arama motoru botlarının sitedeki sayfaları keşfetmesi ve okumasını kolaylıkla sağlayabilen web siteler olarak adlandırılabilir. İçeriğinizin kolaylıkla taranabilir, anlaşılabilir olması arama motoru sonuçlarında görünürlüğünüzü arttırmanın ilk yoludur.  Fakat web sitesi oluşturmak için çok fazla yol olduğundan, yapılan sitelerin büyük çoğunluğu SEO‘yu göz ardı etmektedir. Web siteniz, içerik olarak hangi işe odaklandıysanız o işi anlatmalı ve yapısı sağlam olmalıdır. Bununla beraber web sitenizi oluştururken belirtmeniz gereken şey, dijital pazarlama planınızı bu web sitesi üzerinden yönettiğinizdir. Tasarımı yapanlar buna uygun olarak çalışırlar ve ortaya SEO uyumlu, kendi işinizi anlatan, dijital pazarlama planınızın merkezine oturtabileceğiniz bir web sitesi çıkmış olur.

Sitenizin taranılabilir olması ve yaptığınız işi bu taramalar sonucu anlaşılabilir olması SEO için önemlidir. Arama motorlarının sayfalarının içeriğini okuması gerekir. Bunun anlamı sitenizin tabanının metin olması gerektiğidir. Resim kullanımı veya video içerik sitenizin dış görünüşünü oluşturduğunu unutmayın. Metin tabanlı web siteleri arama motorları tarafından en kolay anlaşılan içeriklerdir.

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: