Sık Yapılan SEO Hataları

SEO çalışmaları sonucunda sitenize trafik sağlanır ve site puanlaması sonucunda kusursuz sonuçlar elde edebilirsiniz fakat önemli olan sıralamada yukarıda kalabilmektir. Çünkü ne kadar iyi sonuçlar elde ederseniz edin yeni gelen bir Google algoritması ile sıralamanız düşebilir. Bunun sonucunda SEO çalışmalarını tekrarlamanız gerekmektedir. Peki sıralamanız düştükten sonra tekrar yükselmek istersek nasıl çalışmalar yapmalıyız ?

Öncelikle sorunun nerede olduğunu çözmemiz gerekiyor.

  • Google güncellemesi sonucu mu oldu ?
  • Backlinkleri mi kaybettiniz ?
  • Kendi geliştiricilerinizde mi bir problem var ?

SEO sıralamasında ani düşüş yaşadıysanız bunun çok farklı sebepleri olabilir. Siteniz saldırıya bile uğramış olabilir. Bu düşüş sonucunda SEO çalışmaları yaptıran firmalar öncelikli olarak çalıştığı SEO Ajansını sorgulamaya başlarlar. Fakat bu düşüşü engellemek çokta zor değil. Maddeler halinde bu düşüşü engellemek için neler yapılabilir inceleyelim.

-Manuel Cezalar için Kontrol Edin-

Eğer manuel ceza aldıysanız bunu görmek oldukça basittir.. Belirli bir sayfanız veya sitenizin tamamı cezalandırıldığında Web Yöneticisi Araçlarında bir not alırsınız. Bu cezayı Google Analytics kısmında görebilirsiniz. Bu ceza ile ilgili ayrıntıları kontrol ettiğinizde sayfanızın veya sitenizin neden sıralamadan kaldırıldığını anlayabilirsiniz.

Manuel cezaların en kötü yanı ise  bu cezalardan kurtulmak için oldukça zor bir süreçle karşı karşıya kalmanızdır. Sitenizin cezası “Saf Spam” olarak kategorilendirdiyse en mantıklı çözüm sayfaları silmek olur. Tabi bunun sonucunda SEO çalışmalarınızın büyük bir yara aldığını söylememize gerek yok.

Google Analytcs sayfasında herhangi bir ceza göremiyorsanız aldığınız ceza muhtemelen Google Algoritmasının değişmesi ile alakalıdır. Bu durumda yapmanız gereken çözümleri diğer madde de inceleyelim.

-Google Algoritmalarını Takip Edin-

Tüm SEO stratejinizi değiştirmeye kalkmadan ve çalışmalarınızdan vazgeçmeden, sayfa içi ve sayfa dışı SEO tekniklerini analiz etmeden önce Google’ın düşüşten sorumlu olduğundan emin olmalısınız. Yeni gelen algoritma kesinlikle yaptığınız çalışmaları engelleyen türden miydi ?  Bu sorunun cevabı gerçekten çok önemli çünkü SEO çalışmalarınız hatta paranız bu sorunun cevabına bağlı eğer herhangi bir şüphe bile varsa bunları boşa harcamak istemezsiniz.
Sıralamanızdaki hata tracker sorununa neden olmuş olabilir veya Google sitenizi sıralama çalışmaları için almış olabilir hatta basit bir sunucu hatası bile olabilir. Siteniz SEO uyumu olarak gerçekten harika olaiblir fakat sıralamadaki düşüşün ana nedenini bulamazsanız sıralama sonuçlarında ki düşüşünüz devam edecektir. Bu hataları önlemek için yapmanız gereken öncelikli kurallara göz atalım.

  • Google Analytics’i kullanın
  • Trafik kaybı yaşamış sayfalarınızı kaldırın.
  • Bu sayfalar için gün gün ve haftasonları olmak üzere trafik dinamiklerinizi analiz edin.
  • Benzeri hatalar veya farklı hatalar bulmak için diğer sayfaları inceleyin.
  • Sıralama sonuçlarında düşüşte olabilmenize neden olabilecek konuları araştırın.
  • Sıralamada neden düştüğünüzü anladıysanız Google Search Console üzerinden tıklama ve gösterimlerinizi kontrol edin. SEO çalışmalarına başlarken belirlediğiniz anahtar kelime gruplarını kontrol edin.
  • Eğer kullandığınız anahtar kelime uygun olmadığına karar verdiyseniz, sitenizi analiz ettikten sonra alacağınız sonuçlara uygun olarak yeni anahtar kelime oluşturun.

-İçeriğinizi Kontrol Edin-

İçerik, SEO çalışmalarının olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca web sitenizin arama sonuçları üzerinde büyük bir etkisi vardır. Sitenizde ki içeriklerin en önemli katkısı sitenizde bulunan veriler bu içerikler ile arama motorlarına gönderilir. Sitenizde arama yapan botlar(örümcekler) sitenizin bilgi olarak neler içerdiğini, yüksek sıralama da olup olmamasına bu içerikler sayesinde karar verir.

İçeriğin diğer önemli yanı, sitenize gelen ziyaretçiler bu içerikler sayesinde gelirler. Gerekli bilgileri onlara sağladığınız sürece trafik almaya devam edersiniz. SEO Çalışmalarında İçeriğin Önemi  daha önce de belirttiğimiz gibi sitenizde bulunan içeriğin kalitesi, okunabilirliği herşey sıralama sonuçlarını etkilemektedir. Arama motorları tarafından yararlı ve değerli olarak bulunan içerikler, güvenilir kaynaklardan geri bağlantı alabilirler böylece yapmış olduğunuz SEO çalışmalarının sonucunu alabilir sıralamada tekrar yükselişe geçebilirsiniz.

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: