Sosyal medyanın SEO’ya etkisi Nedir ? Nasıl Arttırılır ?

Sosyal medyanın SEO’ya etkisi her geçen gün artmaktadır. Hiç kimse, sosyal medya sitelerinin çok kısa sürelerde bu kadar fazla etkileşime sahip olabileceğini tahmin etmezdi. Kuruluşundan yaklaşık olarak 10 yıl kadar sonra bir sosyal medya gücü haline gelen Facebook, öte yandan sadece 7 yıl içerisinde sıfırdan 700 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan İnstagram. Bunların haricinde hepimizin bildiği birden fazla örnek de mevcut.

Sosyal medya siteleri, ziyaretçi ve backlink artışının en uyumlu olduğu sitelerdir ve dolayısıyla bu mecralardan alınacak linkler de en doğal backlinkler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya platformlarından etkili şekilde faydalanmak ve sosyal medyanın SEO ‘ya olan olumlu etkilerden payınıza düşeni alabilmeniz için bazı yöntemleri sizler için derledik.

Sosyal Medya ve SEO

  • Sosyal medya üzerinden içeriklerinizi veya ürünlerinizi yayınlayarak yeni müşteriler ve ziyaretçiler kazanabilir, mevcut etkileşiminizin üzerine koyarak çok daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak bu noktada önemli olan husus, gelen müşteri veya ziyaretçilerin sitenizde umduğunu bularak devamlı olarak kullanımını sağlamaktır.
  • Sosyal medya hesaplarının, site adıyla aynı olmasına özen gösterin. Bu, bilinirliğiniz için büyük önem arz etmektedir.
  • Sosyal medya sayfalarınızda kaliteli backlinkler alarak sayfanızın etkileşimini büyük oranda arttırabilirsiniz. Bununla birlikte sosyal medyanın sitenizin daha hızlı indeks almasındaki katkısı göz ardı edilmemelidir. Hatta ilk amacınızın backlink elde etmek değil, sitenizin daha hızlı indeks almasını sağlamak olması daha fazla kullanıcıya ulaşmak açısından yararınıza olacaktır
  • Sosyal medya üzerinden gelen ziyaretçilerin sitenizde olabildiğince uzun süre kalmaları SEO açısından yararlı olacaktır. Bu bağlamda ziyaretçi odaklı düşünmek büyük önem arz etmekte. Özellikle paylaşılan içeriklerin başlıkları, ilk izlenim ve devamında uzun soluklu bir ziyaret için dikkat etmeniz gereken ilk faktördür. Ardından ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek birbirinden farklı içerikler oluşturarak başarıya ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak; sosyal medyanın SEO çalışmalarınız üzerindeki etkileri göz ardı edilemez. Site sahiplerinin, sosyal medya çalışmalarına yeteri kadar özen göstermesi halinde organik ziyaretçi kaynağı ve arama motorlarının olumlu bakış açısına sahip olabilmeleri oldukça basittir.

 

 

 

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: