Temanın SEO ve Sıralamaya Etkisi ve Doğru Tema Seçimi

Temanın SEO ve Sıralamaya Etkisi

Çoğu kullanıcı temanın, teknik yönleri yok sayarak sadece görsel özelliklerine önem verir. Dahası, günümüzde kullanıcıları yanıltarak SEO ile ilgili her problemi çözebileceklerini düşündürmek amacıyla hemen hemen her şablonun açıklamasında “SEO uyumlu” ifadesi ile karşılaşmaktayız.

Zamanla amatör webmasterlar SEO hakkında bilgi edinmeye başladıkça akıllara bir soru takılmaya başladı: “Temamı değiştirmeli miyim? Web sitenin teması SEO ’yu etkiler mi?”. Bunun kısaca cevabı evet, temanız SEO ’yu etkiler.

Temanızın SEO ‘ya Etkileri Nelerdir?

SEO uzun zaman önce, sadece birkaç anahtar kelime koymaktan ibaretti diyebiliriz. Eğer daha fazlasını istiyorsak, birkaç bağlantı eklenir ve kolayca sıralamaya girilirdi. Günümüzde ise çok daha fazla sıralama faktörü bulunmaktadır. Tasarım bir yana, temalar ve şablonlar bir web sitesinin yapısının çok büyük bir parçasını oluşturuyor ve hatta sitenin hızını etkileyebiliyorlar. Eğer bu üç ögeye yeterince önem vermezseniz içerikleriniz çok nitelikli olsa dahi sıralamayla ilgili büyük problemler sizi bekliyor olacaktır.

Göze hoş gelmeyen bir tasarım kullanıcıları uzaklaştıracaktır.

Reklam ve içerik yerleştirme, kullanıcı deneyimi ve görünüm arasında bir denge kurmanız gerekir. Yalnızca kendi isteklerinizi değil, hedef kitlenizin beklentileri doğrultusunda hareket etmeniz gerekir. Bu doğrudan sıralamanızı etkileyebilecek bir faktördür. Dolayısıyla göze hoş gelen bir tasarım, birçok kullanıcının üzerinde web siteniz hakkında olumlu bir izlenim bırakır ve hepimizin bildiği üzere ilk intiba, kullanıcıların web sitenizde kalma süresini ve dolayısıyla kullanıcı deneyimini etkileyen en büyük etmendir.

Temanızın hızına dikkat!

İnsanlar web sitenin yüklenmesinin zaman almasından hoşlanmaz. 3G mobil bağlantılarda, bir web sitenin ortalama yüklenme süresi 19 saniyeyken, kullanıcıların %50’sinin yüklenme süresi 3 saniyeden fazla olan web siteleri kullanmaktan kaçındıkları saptanmıştır. Dolayısıyla kullandığınız temanın hızı, SEO üzerinde oldukça etkilidir.

Bir Temayı SEO Uyumlu Yapan Faktörler Nelerdir?

  • HTML işaretleme
  • Hız ve sayfa boyutu
  • Duyarlı tasarım ve resimler
  • Yapılandırılmış veriler
  • İçerik önceliği ayarları

Web siteniz için tema seçiminizi yaparken onlarca belki yüzlerce tema arasından, birçok faktörü inceleyerek seçim yapmak zorundasınız. Unutmayın ki; kullandığınız temanın, kullanıcı deneyimi ve dolayısıyla SEO üzerindeki etkisi oldukça büyüktür.

 

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: