Uygulama Market Optimizasyonu (App-Store Optimization)

ASO Parlak fikir ve düşüncelerle oluşturulmuş çoğu mobil uygulama genellikle çok gerilerde kalarak maalesef istenileni veremeyebiliyor. Her gün binlerce yeni uygulama mağazalara ekleniyor ve her zaman istenildiği gibi olmayabiliyor. Bir mobil uygulamanızın olduğunu farz edin. Bunun mağazalar da üst sıralar da gözükmesi için veyahut kullanıcıların dikkatini çekmesi için ne yapardınız? Elbette ki tanıtım reklamları ancak tanıtım reklamları her zaman kullanıcıları uygulamanıza çekmez veyahut mağazalar da üst sıralar da gözükmenize yetmez. Öncelikle mobil uygulamanızı daima optimize ederek güncel kalmasını sağlamalısınız. Tabii ki mobil uygulamaların da kullanıcılara ulaşabilmesi adına biraz da olsa popüleriteye ihtiyacı vardır bu ihtiyacımızı da tanıtım reklamları ile gidereceğiz.

ASO (App-Store Optimization) nedir?

Web sitelerine uygulanan SEO ile paralel mantık ile çalışan Mobil Uygulama Optimizasyonu’dur. Ancak yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir. Mobil uygulamanızı yükleyeceğiniz mağazalar da aratılanacak kelimeleri özenle belirlemelisiniz. ASO’nun temel amacı yine normal SEO ile bağdaştırılarak arama motorlarının sonuçlarında sizin uygulamanızın çıkmasını hedeflemektedir. Bu konu da Android cihaz kullanıcıları, Apple kullananlara nazaran daha da avantajlıdır. Android cihazlar ile arama motorlarında her hangi bir uygulamayı aratırsanız o uygulamanın direkt olarak kendisine ulaşabilir ve Google Play mağazasına girip uygulamayı aratmakla uğraşmadan direkt olarak web üzerinden indirme işlemine başlayabilirsiniz.

Telefonların uygulama mağazalarına giriş yaptığımız da anasayfa da ilk olarak göreceğimiz 3 kategori vardır

-Öne Çıkanlar
-Sizin İçin Önerilenler
-Popüler Uygulamalar

Oluşturduğunuz mobil uygulamanın, iyi derecelendirmeler ve iyi yorumlar alması uygulamanızın için ne kadar faydalı olsa da SEO ve ASO göz ardı edilmemesi gereken önemli iki faktördür. Uygulamanız optimize edilmişse ve sadece mobil uygulama mağazalarında gözükmekle kalmayıp arama motorları sonuçlarında da çıkmasını sağlamak istiyorsanız SEO ve ASO bu durum da en iyi yardımcılarınız olacaktır.

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: