Web Site Yapısının SEO’ya Etkisi

SEO çalışmalarında ortak noktalar, anahtar kelimeler ve anahtar kelime araştırmadır. Bu parçalar kadar önemli olan bir diğer parça da web sitesinin yapısının SEO‘ya uygunluğudur. Web sitesi yapısının SEO‘yu etkilemesi farklı şekilde olabilir fakat  bu sorunları çözmek genellikle beklediğinizden daha kolaydır.

Öncelikli olarak bir web sitesinin yapısının nasıl oluşturulduğunu açıklayalım. Açıkça belirtmek gerekirse, bir web sitesinin yapısı veya bir web sitesinin nasıl kurulduğu web sitesi tasarımı dışında tamamen farklı bir odak noktasıdır. Bir web sitesinin fiziksel olarak nasıl göründüğünü düşünmek yerine, bir web sitesinin tek tek sayfalarının birbirine nasıl bağlandığını düşünün. Bu sayfalar, kullanıcılar için ve Google botları tarafından kolayca gezilebilmelidir.

Organize bir web sitesi yapısına sahip olmak SEO için inanılmaz derecede önemlidir.Doğru yapıda bir web sitesi oluşturmadan diğer SEO çabalarınız hiçbir şey olmayabilir. Şimdi ise web sitenizin yapısının SEO‘yu nasıl etkilediğini açıklayalım.

Sitenizin Taranabilir Olması

Bir arama motoru robotu beklenmeyen bir çıkmaza girerse, SEO’nuz için sorunlara neden olabilir. Sitenizin sorunsuz bir şekilde taranabilir ve okunabilr olması, Google’daki dizin oluşturma sorunlarının önlenmesinde bir numaralı faktördür.
Taranabilirlik, bir arama motorunun, web sitenizin neyle ilgili olduğunu anlamanız için web sitenizin tüm metin içeriğini tarama kabiliyetini ifade eder. Bu işlemin bir kısmı, web sitesini bir bütün olarak anlamak için alt sayfalar ve tek tek konular aracılığıyla gezinmektir. Bir web sayfası, taranabilir olarak değerlendirilebilmesi için bir web sitesindeki başka bir sayfayı bir sayfadan diğerine götürebilmelidir.

Arama motoru robotları, web sitesi taramasından sorumludur. İyi web sitesi taranabilirliğinin önemli bir ilkesi, web siteniz üzerinden tarama yaparken bir çıkmaz olmamasıdır.

Peki, site taranabilirliğini nasıl geliştirir? En kolay yol, web sitenizin bir bölümünden diğerine köprü oluşturan iç bağlantıları her sayfada eklemek için uyumlu bir çaba göstermektir. Sayfa işaretleri ve ilgili yayınlar, site taranabilirliği ve dahili bağlanma sürecini otomatikleştirebilir.

-İç Bağlantılar-

Düzgün navigasyonun temelleri, kullanıcıların herhangi bir zorluk çekmeden bir sayfadan diğerine geçebilmelerini belirtir. Web siteniz geniş ve çok sayıda sayfaya sahipse, zorluk yalnızca bu gezinme sayfalarını kullanarak yalnızca birkaç tıklama ile bu sayfalara erişilebilir hale getiriyor. Kullanılabilirlik uzmanları, belirli bir sayfayı bulmak için yalnızca üç tıklama alması gerektiğini ancak bu tavsiyeyi kural yerine bir kılavuz olarak kullandığını iddia ediyor
Bağlantıları web sitenizin yapısını batırmayacak bir şekilde kategorilere ayırın ve organize edin. İç bağlama, içeriğiniz içindeki anahtar kelimeler kullanarak ve bu anahtar kelimeleri web sitenizdeki başka bir alakalı içeriğe bağlayarak çalışır.

Bilinçli olarak SEO için iç bağlantıları kullanmanın avantajları çoktur:

  • İç bağlantı, arama motorlarının, anahtar kelime bakımından zengin çapalar aracılığıyla diğer sayfaları bulmalarını sağlar.
  • Dahili bağlantılar sayfa derinliğini azaltır.
  • Dahili bağlantı, kullanıcılara diğer içeriğe daha kolay erişmenin yollarını sunar; bu da daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir.
  • Arama motorları, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) sıralamaya göre iç bağlantılara daha fazla değer katmaktadır.
  • Çoğu zaman insanlar iç bağlantıları kullanarak eski içeriğe geri dönebilirler. Bununla birlikte, çoğu kişi tersini nadiren yapar; daha yeni içeriklerle bağlantı kurmak için eski içeriğe geri dönülür. Her iki parçanın da iç bağlantılar kullanılarak birbirine bağlı olduğundan emin olarak ilmeyi kapatın.

-Kullanıcı Deneyimi-

Günümüz web sitesinin kullandığı kullanılabilirlik standartları, internetin ilk günlerinden çok daha sıkıdır. Bir ziyaretçi kötü bir şekilde inşa edilmiş bir web sitesi karşısına çıkarsa, onunla daha fazla etkileşime girmekten kaçınmaya gayret göstereceklerdir.

Buna ek olarak, kimse zamanlarını bir dahaki sefere ne yapacaklarını bilmediği bir web sitesinde boşa harcamak istemiyor. Bir ziyaretçi, sonra oldukları bilgiyi nasıl bulacağını bulamazsa, başkasının web sitesinde bulacaktır.

Kötü bir kullanıcı deneyimi, SEO üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Araştırmacılar bir web sitesi ile nasıl etkileşime girdiğini, gelecek arama sonuçları için Google tarafından yorumlanır. Tıklama oranı, sitede harcanan süre ve hemen çıkma oranı, Google’ın algoritmasının sinyal verici faktörleridir. Olumlu bir deneyim gösteren istatistikler, arama sonuçlarını Google’a doğrular. Olumsuz bir deneyim gösteren istatistikler Google’a sayfanın o sorgu için en alakalı veya yararlı olmayabileceğini söyler ve Google arama sonuçlarını buna göre ayarlar.

Sonuç olarak, SEO çabaları söz konusu olduğunda, en iyi sonuçları elde etmek için uygun web sitesi yapısını oluşturun. Bir web sitesinin kavramsallaştırılmasının başlangıç aşamasında dahi, içeriğin geleceğini önceden planlamak önemlidir. Web sitesi yapısının SEO‘yu nasıl etkilediğini görmek zor değil, bu nedenle çabalarınızın başlamadığından ve anahtar kelimelerle bitmediğinden emin olun!

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: