WordPress Sitelerde Yapılan SEO Hataları

Arama motoru optimizasyonu (SEO) söz konusu olduğunda, WordPress en iyi platformlardan biridir. Bir web sitesi kurmak istiyorsanız kendi imkanlarınızla en kolay yolu WordPresstir ve bu siteler SEO uyumu konusunda bir çok ek araca sahiptir. Ancak bu kadar kolay SEO optimizasyonu yapılan tasarımlarda bile yapılan hatalar vardır. Bu hataları en aza düşürmek için yardımcı aşağıdaki adımları uygulamamız gerekmektedir. Bu hatalardan kaçınan kullanıcılar arama sonuçkarında daha fazla görünürlük elde ederler.

-Zaman Dilimi Ayarlama-

Yeni bir WordPress web siteniz varsa, göz ardı edilen en iyi seçeneklerden biri, Ayarlar> Genel altında saat dilimini seçmektir.

Sitenizi belirli bir zamanda yayımlamak üzere yayınları zamanlayacak şekilde ayarladıysanız, makalenizin doğru zamanda yayınlanmadığını gördüğünüzde kaba bir uyanışa sahip olursunuz. Saat dilimini doğru bir şekilde ayarlamazsanız, doğru sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle blogunuzun zamanında içerik ürettiğinden emin olmak için bu ayarı yapmaya dikkat edin.

-Google Analytics’te Hedeflerinizi Ayarlama-

Sonuçlarınızı ölçmek, SEO çalışmalarınızın başarılı olup olmadığını veya başarısız olup olmadığını nasıl anladığınızdır. Organik trafiği ayda 10 milyon sayfa görüntüleme oranına ulaştırabilirsiniz, ancak ziyaretçiler bu ürünleri satın almıyorsa, hizmetinize yatırım yapmazsa veya para kazandıran işlemler yaparsa, başınız belada demektir.

Herkes, bir e-posta listesine katılmak veya bir müşteri haline gelmek gibi gelir getiren bir işlem gerçekleştirdiğinde bunları bir tebrik sayfası (web siteniz / tebrikler) yönlendirir. Ardından, bu sayfalara kaç kişinin ulaştığını ve bu ziyaretçilerin kaçının organik aramadan geldiğini ölçmek için Google Analytics hedeflerini kullanabilirsiniz. Artık organik trafiğinizin dönüşümünü ölçmenin bir yol var. Bu, alt satırınızı iyileştirmek için gerekli değişiklikleri yapabileceğiniz anlamına gelir.

– Grafik ve Sosyal Medya Meta Verilerini Eklemek-
Sosyal sinyaller sıralamada büyük bir etkisi olmamasına rağmen, sosyal medyanın insanları web sitenize getirmesine yardımcı olabileceği konusunda bir tartışma olmaz. Dolayısıyla, mümkün olduğunca çok sayıda kişinin içeriğinizi tıklamasını istiyorsunuz.

Bu, içeriğinizin sosyal paylaşım ağlarında paylaşıldığında en iyi şekilde görünmesi demektir. Dolayısıyla, Twitter için etkinleştirilen Facebook ve Twitter Kartları için açık veri özellikli olduğundan emin olmanız gerekir.

-XML Site Haritası’nı Oluşturmak ve Göndermek-

Bir XML site haritası, web sitenizdeki her yayın, sayfa ve medyanın büyük bir listesidir. Sitenizde dizine eklenmesini istediğiniz her şeyi onlara söylemek için Google’a Search Console’dan gönderdiğiniz şey budur. XML site haritası oluşturmak SEO çalışmalarının başlangıcıdır. Site haritası olan siteler arama motorları tarafından görüntülenebilir olarak görülürler ve sıralamada üst sıralarda olmanız sağlanır. Arama sonuçlarında üst sıralarda olmak trafiğinizi arttırmanıza ve potansiyel müşterilerinizin size daha kolay ulaşmasını sağlar.

 

-Permalinklerin Ayarlanması-

Google, kullanıcılara kullanıcı dostu bir içerik vermeyi sever. Bu, kalıcı linklerinizin bile sayfalarınızın sıralamasındaki (ve tıklama oranındaki) küçük bir rol oynayacağı anlamına gelir. Ayarlar> Permalinks’in altında, kalıcı mesajın yayınta bulunan bazı anahtar kelimeleri içereceği bir seçeneği (genellikle H1 etiketinde) seçin. Bunu yapmanın en kolay yolu Basitçe Yazı’yı seçip bir gün aramaktır. Kalıcı bağlantılarınıza günü veya ayı dahil etmek, Google’ın web sitenizi nasıl görüntülediği konusunda önemli olabilir; bu nedenle, Gün ve ad veya Ay’ı kullanmayı ve böyle bir durumda Ay’ı seçmek isteyebilirsiniz.

Sonuç olarak bu ayarlamaları yaptığınızda siteniz arama motoru sonuçlarında daha hızlı şekilde yükselir ve trafiğiniz artar. Bu size hem zaman hem de maddi olarak kazanç sağlar. WordPress sitelerde SEO çalışmalarını yaparken kullanılacak birden fazla SEO aracıda mevcuttur. Bu araçlara yine WordPress eklentiler kısmından ulaşabilirsiniz.

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: