Yeni Google Search Console özellikleri – Neler Değişti ?

Google, önümüzdeki haftalarda kullanıcılara yeni Search Console özelliklerini sunacak.

Google; kapsamlı beta kullanıcı testinden sonra, daha fazla özellik ve tasarım geliştirmeleriyle birlikte yeni Search Console ‘u önümüzdeki birkaç hafta içerisinde kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor. Yenilenen arayüzün, aşamalı olarak paylaşılmaya başlanılacağı ve aramalardaki görünürlüğün basitleştirilmiş yöntemlerle birlikte arama motoru optimizasyonu için daha fazla kolaylık sunacağı belirtildi. Detaylı AMP sayfası, performans raporu, dizin kapsamı durumu raporu gibi işlevselliği arttıracak özelliklerin yanı sıra iş ilanı durumu raporları da kullanıcılara daha fazla bilgi sunacak.

Yeni Search Console özelliklerini daha detaylı ele alacak olursak;

Arama Verileri

Google, yeni Search Console sürümüyle birlikte arama sonuçları analizini 90 günden 16 aya kadar çıkaracak. Ayrıca eski sürümde olduğu gibi tıklama oranı ve gösterim gibi bilgilere ek olarak resim ve video arama sonuçlarına göre filtreleme özelliği de yeni sürümle birlikte geliyor. Ayrıca sorgu, sayfa, ülke ve cihaz türüne göre de bölümleme imkanı sunmakta.

Dizin Kapsamı

Şu anda da mevcut olan bu sayfada yeni sürümle birlikte, dizine eklenmemiş URL ‘lerle ilgili bilgiler başta olmak üzere daha fazla bilgiye detaylı bir şekilde ulaşmak mümkün. Yeni sürümle birlikte kullanıcılar, birçok hataya daha kolay müdahale edebilecek ve güncellemesini anında sağlayabilecek.

Detaylı AMP Sayfası

Yeni Search Console özellikleri arasında; AMP ile alakalı test, sorgulama, analiz gibi birçok ayara daha detaylı bir biçimde ulaşılabilecek ve hangi URL ‘lerde hata olduğunu kolayca saptanıp sorunun düzeltilmesi daha kolay bir hal alacak. Sorun giderildikten sonra etkilenen URL ‘ler Google tarafından daha öncelikli bir biçimde taranıp yeniden işlenecek. Görüldüğü üzere Google, kullanıcı odaklı çalışmalarını her geçen gün geliştirmekte.

İş İlanları Raporu

Web sitelerinde iş ilanlarına yer veren kullanıcılar için yeni Search Console özellikleri ile birlikte iş ilanlarının kontrolü daha kolay bir hal alacak. Bu iş ilanları durum raporu, dizin oluşturma sorunlarıyla birlikte bu sorunların çözümüyle ilgili istatistikleri kullanıcılara sunacak.

Google, yeni Search Console özellikleri için geri bildirimlere bir hayli önem göstermekte ve kullanıcılara daha detaylı istatistikler sunabilmek için çalışmalarına devam ediyor.

 

 

 

 

Tolga Yürükakan
Tolga Yürükakan
SEO ile harmanlanan hikaye, UX Kullanıcı Deneyimi ile birleşti. Dijital Performans serüvenleri devam ediyor...

Bir Cevap Yazın

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: